Desmit lietas, kas noteikti jāzina par mazuļa zobiem un mutes dobuma veselību

bērnu zobārstniecībaBērniņam ienākot ģimenē, vecākiem nākas sastapties ar dažādām jaunām lietām un pienākumiem. Ejot laikam, jāsāk domāt arī par to, kā parūpēties par mazuļa mutes dobuma veselību. Aplūkosim desmit lietas, kuras būtu jāzina par bērna mutes dobuma veselību.

Kad jāsāk tīrīt bērna zobus?

To nepieciešams sākt darīt jau tad, kad mazulim izšķīlies pirmais zobiņš. Tiklīdz tas sastopas ar uzturvielām, var sākt veidoties kariess. Sākotnēji tīrīšanai iesaka izmantot ap pirkstu aptītu marlīti

Kam jāpievērš uzmanība, pērkot pirmo zobu pastu bērnam?

Tā kā mazulis neprot izspļaut zobu pastu, tajā jābūt pēc iespējas mazāk kaitīgo vielu. Tajā pašā laikā zobu pastā noteikti jābūt fluoram, kas nepieciešams zobu emaljas attīstībai.

Kādas formas zobu birstīti izvēlēties?

Izvēloties zobu birsti bērnam, vecākiem jāsaprot, vai tā tiks izmantota zobu tīrīšanai vai kā spēļmantiņa, ar kuru mazais atdarina vecākus.

Jāņem vērā, ka bērna zobu birstītes sariņiem jābūt maigiem un mīkstiem, lai tie nesatraumētu smaganas, kā arī zobu birstes galviņas pamatnei jābūt ar mīkstu pārklājumu. Bērnam vieglāk rokā būs noturēt platāku zobu birstītes kātiņu, taču tas var būt arī apļveida.

Kad bērni var sākt izmantot pieaugušo zobu pastu?

To drīkst darīt, kad bērns sasniedzis pusaudža vecumu, un ir izšķīlušies visi pastāvīgie zobi, izņemot gudrības zobus. Tajā pašā laikā jāņem vērā, kam pasta paredzēta, jo, piemēram, pastā, kas domāta smēķētājiem, būs vairāk abrazīvo vielu.

Vai zobu tīrīšanai var izmantot silikona birstītes?

Zobu tīrīšanai var izmantot arī šādas birstītes, ja vien tās pilda savu funkciju. Tomēr jāatceras, ka silikona birstīte ir vairāk piemērota smaganu masēšanai, kad šķiļas zobiņi, nevis tīrīšanai.

Kad bērns pirmo reizi jāved pie zobārsta?

Pirmo vizīti pie šī speciālista ieteicams ieplānot, kad bērnam ir izšķīlušies gandrīz visi piena zobi. Tas notiek, kad mazajam ir aptuveni divi gadi. Tomēr, ja vecāki novēro, ka viņu atvasei ir problēmas ar zobiem, pie zobārsta jādodas ātrāk. Bērnu zobārstniecība, tāpat kā pieaugušo zobārstniecība, mūsdienās ir krietni attīstījusies, tādēļ ir iespējams rast risinājumus ikvienai mutes dobuma problēmai, neatkarīgi no pacienta vecuma.

Vai tas ir normāli, ja uz bērna zobiem parādās brūni pleķi?

Nē, tā tam nevajadzētu būt. Ja šāda problēma parādās, noteikti jādodas pie zobārsta vai zobu higiēnista. Šādus pleķīšus rada gan krāsvielas no ēdieniem un medikamentiem, gan arī kariess.

Vai jādodas pie zobārsta, ja starp bērna zobiem ir sprauga?

Šo problēmu var nelabot, ja tā nerada estētiska rakstura problēmas vai netraucē košļāt ēdienu. Spraugas starp zobiem labo ortodonts, kas regulē sakodienu.

Vai piena zobi ir jālabo?

Jā, arī piena zobi ir jālabo, taču jāņem vērā, ka pierunāt mazu bērnu, lai viņš mierīgi sēž, kamēr svešs cilvēks liek mazā mutē dažādus instrumentus, būs grūti.

Kas bojā un kas uzlabo bērnu zobu veselību?

Kaitīgākās lietas bērna zobiem ir saldās pudeles, sulas došana naktī, našķi un slikta mutes higiēna. Savukārt mutes veselību uzlabo regulāra zobārsta un zobu higiēnista apmeklēšana, kā arī rūpes par zobu higiēnu ikdienā un veselīgs uzturs.

Informāciju sagatavoja: http://www.adenta.lv/lv/arstnieciba/bernu-zobarstnieciba/


RSS RSS

  • 3 padomi drošākiem treniņiem
    Pareizi izpildīti treniņi spēj paveikt neticamas lietas – samazināt iekaisumu, sirds slimību un sirdstriekas risku, uzlabot smadzeņu darbību, kā arī garīgo veselību kopumā. Diemžēl, ne visi cilvēki trenējas un vingro pareizi, kā rezultātā nereti gūst traumas, sākot ar sastieptu muskuli vai izgrieztu potīti, beidzot pat ar locītavas dislokāciju. Vairums no šī […]
  • Ne visi ir piemēroti ģimnāzijām, bet ģimnāzijas ir piemērotas visiem
    Kad sākumskolas izglītība jau iegūta, pārkāptas pirmās klases arī pamatskolā, varbūt pat jau izvirzījušās vēlmes saistībā ar nākotnes profesiju, kas prasa precīzas un eksaktas zināšanas, tiek meklētas alternatīvas vispārējai vidējajai izglītībai un skatiens tiek vērsts ģimnāziju virzienā. Sākumā tās šķiet biedējošas un neaizsniedzamas, tomēr ieskatoties dziļ […]
  • Kāpēc vajadzētu nomainīt logus?
    Visa veida logi jebkurā situācijā ir svarīga daļa no Jūsu mājokļa, jo tie visi galvenokārt ir atbildīgi par konkrētās mājas iemītnieku prieku un komfortu. PVC tipa logi arī tiek piedāvāti atšķirīgos stilos, jo būtiski atšķiras to rāmju forma, izmēri un citas nianses. Vēl liela privilēģija ir rāmja konkrētās krāsas izvēle, jo tā būs izdevība, kā […]