Kas ir endodontija un kas ir endodontiskā ārstēšana?

endodontijaCik problēmu, tik risinājumu – šis teiciens attiecināms uz daudzām jomām, tai skaitā – zobārstniecību. Pulpa ir mīkstie audi, kuri atrodas zoba kronī un sakņu kanālos. Lai gan cilvēki uzskata, ka tur atrodas tikai nervs, tomēr pulpa sastāv arī no saistaudiem, asinsvadiem un dažādām šūnām. Ja tie iekaist, rodas pulpīts jeb zoba pulpas iekaisums. Ja infekcija turpina izplatīties, tā var nonākt līdz pat zoba saknei un radīt apikālu periodontītu. Šo saslimšanu iespējams konstatēt rentgenoloģiskajā izmeklēšanā.

Endodontija ir zobārstniecības nozare, kura ietver ne tikai zoba mīksto audu jeb pulpas un periodonta audu slimību etioloģiju, bet arī diagnostiku, profilaksi un ārstēšanu. Tulkojot no grieķu valodas, endodontija ir nozare, kas saistīta ar zoba iekšienē notiekošajiem procesiem.Gan pulpīts, gan apikālais periodontīts ir zobu sakņu kanālu biežākie ārstēšanas iemesli. Veicot sakņu kanālu jeb endodontisko ārstēšanu, iespējams glābt pacienta zobus, lai tos nevajadzētu izraut. Endodontiju parasti veic sertificēts speciālists – endodonts. Latvijā šobrīd ir 12 šādi speciālisti, un divi no tiem – Anda Mindere – Gūbele un Lina Legzdiņa, darbojas zobārstniecības klīnikā “Adenta”.

Kā tiek veikta endodontiskā ārstēšana?

Pirms tiek uzsākta ārstēšana, endodonts parasti iepazīstina pacientu ar to, kā noritēs endodontijas procedūru, kādas būs izmaksas, kā arī, cik tas viss izmaksās. Lai noteikti, kādā stāvoklī ir pacienta zobu mīkstie audi, speciālists veic izmeklēšanu, izmantojot mikroskopu. Ārsti izmanto speciālus instrumentus, kā arī digitālās rentgeniekārtas, lai pēc iespējas precīzāk noteiktu diagnozi un veiktu atbilstošu ārstēšanu. Klīnikā “Adenta” strādājoši endodonti ir arī Latvijas Endodontistu asociācijas un Eiropas Endodontistu asociācijas biedri, tādēļ savā darbībā tie vadās pēc šo asociāciju noteiktajām vadlīnijām. To, cik ātri iespējams veikt endodontisko ārstēšanu, nosaka pacienta diagnoze, kā arī zoba sakņu kanālu anatomija. Visbiežāk endodonts veic ārstēšanu divos seansos.

Pirmajā vizītē ārsts veic anestēziju, zoba izolāciju, atvēršanu un sakņu kanālu preparēšanu, izmantojot mikroskopu. Zoba pārārstēšanu veic, izņemot tajā esošo pildījumu. Veicot šīs procedūras, endodonts zobu no pārējā mutes dobuma izolē, izmantojot īpašu gumiju – koferdamu, kas neļauj baktērijām un bojātajiem zoba audiem nokļūt elpceļos vai barības vadā. Seansa noslēgumā zobā ievieto pagaidu medikamentus un noslēdz to ar pagaidu kroņa restaurācijas materiālu.

Savukārt otrajā vizītē, ja nepieciešams, atkal tiek veikta anestēzija, izolēts zobs, atkārtoti apstrādāts sakņu kanāls un tas tiek piepildīts, izmantojot vertikālo pildīšanas metodi, nodrošinot blīvāku pildījumu. Pēc tam zobu slēdz ar pagaidu restaurāciju.

To, kāda varētu būt ārstēšanas efektivitāte, iespējams noteikt pēc diagnozes uzstādīšanas. Izmantojot vertikālo zoba sakņu pildīšanas metodi, pastāv lielāka iespēja sasniegt veiksmīgāku rezultātu. Tomēr jāņem vērā, ka, veicot endodontiju, no zoba sakņu kanāliem nav iespējams iztīrīt visus mikroorganismus.


RSS RSS

  • Uzzini kādas riepas nepieciešamas ziemai
    Auto allaž jābūt teicamā stāvoklī, lai Jūs neapdraudētu pats sevi un apkārtējos. Riepu centra speciālisti gatavi palīdzēt katram savam klientam, lai maksimāli pielāgotu vajadzīgās riepas braukšanas veidam un attiecīgajam auto. Jūs droši varat arī iepazīties ar cita veida pakalpojumiem, kas noder visiem, kam svarīgs ļoti kvalitatīvs apkalpošanas serviss un īp […]
  • Kā strādāt no mājām, un ko darīt, ja naudas pietrūkst?
    Lai cik ļoti to nevēlētos un censtos ietaupīt ik mēnesi, tomēr dažreiz gadās tā, ka naudas pietrūkst. Kādu nedēļas nogali gribētu doties uz SPA, pasēdēt ar draugiem kādā pirtiņā lauku mājās, nopirkt jaunu kleitu vai aizbraukt uz pāris dienām uz Parīzi – naudas šādām lietām pietrūkst. Tā nu tas ir. Labi, varbūt uz Parīzi braukt […]
  • Izvēlieties atbilstošāko apdrošināšanu
    Visiem zināms, ka ir nereāli daudzi cilvēki, kas izvēlas šos konkrētos pakalpojumus, tādēļ ir iespējams izvēlēties dažādas kompānijas, kas tos piedāvā. Katru apdrošināšanas polisi ievērojama daļa cilvēku biežāk noformē internetā, ietaupot savu brīvo laiku. Paralēli OCTA primārajai apdrošināšanai būtu vēlams izraudzīties vēl ko, tomēr to izvēlas pats klients. […]