Kas ir endodontija un kas ir endodontiskā ārstēšana?

endodontijaCik problēmu, tik risinājumu – šis teiciens attiecināms uz daudzām jomām, tai skaitā – zobārstniecību. Pulpa ir mīkstie audi, kuri atrodas zoba kronī un sakņu kanālos. Lai gan cilvēki uzskata, ka tur atrodas tikai nervs, tomēr pulpa sastāv arī no saistaudiem, asinsvadiem un dažādām šūnām. Ja tie iekaist, rodas pulpīts jeb zoba pulpas iekaisums. Ja infekcija turpina izplatīties, tā var nonākt līdz pat zoba saknei un radīt apikālu periodontītu. Šo saslimšanu iespējams konstatēt rentgenoloģiskajā izmeklēšanā.

Endodontija ir zobārstniecības nozare, kura ietver ne tikai zoba mīksto audu jeb pulpas un periodonta audu slimību etioloģiju, bet arī diagnostiku, profilaksi un ārstēšanu. Tulkojot no grieķu valodas, endodontija ir nozare, kas saistīta ar zoba iekšienē notiekošajiem procesiem.Gan pulpīts, gan apikālais periodontīts ir zobu sakņu kanālu biežākie ārstēšanas iemesli. Veicot sakņu kanālu jeb endodontisko ārstēšanu, iespējams glābt pacienta zobus, lai tos nevajadzētu izraut. Endodontiju parasti veic sertificēts speciālists – endodonts. Latvijā šobrīd ir 12 šādi speciālisti, un divi no tiem – Anda Mindere – Gūbele un Lina Legzdiņa, darbojas zobārstniecības klīnikā “Adenta”.

Kā tiek veikta endodontiskā ārstēšana?

Pirms tiek uzsākta ārstēšana, endodonts parasti iepazīstina pacientu ar to, kā noritēs endodontijas procedūru, kādas būs izmaksas, kā arī, cik tas viss izmaksās. Lai noteikti, kādā stāvoklī ir pacienta zobu mīkstie audi, speciālists veic izmeklēšanu, izmantojot mikroskopu. Ārsti izmanto speciālus instrumentus, kā arī digitālās rentgeniekārtas, lai pēc iespējas precīzāk noteiktu diagnozi un veiktu atbilstošu ārstēšanu. Klīnikā “Adenta” strādājoši endodonti ir arī Latvijas Endodontistu asociācijas un Eiropas Endodontistu asociācijas biedri, tādēļ savā darbībā tie vadās pēc šo asociāciju noteiktajām vadlīnijām. To, cik ātri iespējams veikt endodontisko ārstēšanu, nosaka pacienta diagnoze, kā arī zoba sakņu kanālu anatomija. Visbiežāk endodonts veic ārstēšanu divos seansos.

Pirmajā vizītē ārsts veic anestēziju, zoba izolāciju, atvēršanu un sakņu kanālu preparēšanu, izmantojot mikroskopu. Zoba pārārstēšanu veic, izņemot tajā esošo pildījumu. Veicot šīs procedūras, endodonts zobu no pārējā mutes dobuma izolē, izmantojot īpašu gumiju – koferdamu, kas neļauj baktērijām un bojātajiem zoba audiem nokļūt elpceļos vai barības vadā. Seansa noslēgumā zobā ievieto pagaidu medikamentus un noslēdz to ar pagaidu kroņa restaurācijas materiālu.

Savukārt otrajā vizītē, ja nepieciešams, atkal tiek veikta anestēzija, izolēts zobs, atkārtoti apstrādāts sakņu kanāls un tas tiek piepildīts, izmantojot vertikālo pildīšanas metodi, nodrošinot blīvāku pildījumu. Pēc tam zobu slēdz ar pagaidu restaurāciju.

To, kāda varētu būt ārstēšanas efektivitāte, iespējams noteikt pēc diagnozes uzstādīšanas. Izmantojot vertikālo zoba sakņu pildīšanas metodi, pastāv lielāka iespēja sasniegt veiksmīgāku rezultātu. Tomēr jāņem vērā, ka, veicot endodontiju, no zoba sakņu kanāliem nav iespējams iztīrīt visus mikroorganismus.


RSS RSS

  • Ko darīt vasaras brīvlaikā?
    Skolēniem vārdu salikums “vasaras brīvlaiks” ir nu ļoti tīkams ausīm! Ko tik nevar sadarīt, piedzīvot, izbaudīt vasaras brīvlaikā, kad pats galvenais un labākais aspekts tajā visā – nav jāiet uz skolu! Tiesa, mūsdienu tehnoloģijas savās “ķetnās” ievelk ne vienu vien jauno prātu, kad puse (teju labākajā gadījumā) vasaras tiek pavadīta pie datora ekrāna, spēlē […]
  • Vajadzīga jauna parfimērija? Ielūkojieties te!
    Ikviens no klientiem pavisam noteikti jau zina, kuras tieši ir viņa iecienītākās smaržas. Tieši tādēļ smaržu interneta veikals dod iespēju saņemt visu vajadzīgo ļoti īsā laikā. Īpaši veidotie raksti būs ideāli piemēroti cilvēkiem, kas tiešām vēlas kārtīgi iepazīt ikvienu no redzamajiem aromātiem. Saprotams, ka piemērotas lietas spēs sameklēt visas sievietes […]
  • Piemērots aizdevums Jūsu tēriņiem
    Katrā aizņemšanās reizē klientiem ir būtiski, lai konkrētais kredīts būtu izcili piemērots viņu ienākumiem un reālajām iespējām atmaksāt. Kredīti ir veidoti no vairākiem faktoriem, tāpēc ir jāpievērš uzmanību katram no tiem, lai spētu izanalizēt, kurš no tiem ir labākais.Vispirms jau jāsaprot, ka aizdevums ir unikāls jau ar to vien, ka ikvienam no tiem ir pa […]